Aké sú riziká dlhého letu pre malé deti?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

z rodinných dôvodov musíme odcestovať do Soulu. Máme dve detičky - staršie má 2,5 roka a mladší bude mať práve v čase cestovania rok. Let bude trvať 10 hodín, raz budeme prestupovať. Trochu sa obávam, pretože mladšie dieťa ešte nemá MMR očkovanie, aj keď v Kórejskej republike sa údajne osýpky vôbec nevyskytujú.

Je bezpečné letecky cestovať tak ďaleko pre malé detičky?

Je príliš veľké riziko, keď mladší ešte nebude mať za sebou MMR očkovanie?

Môže mať dieťa protilátky odo mňa, ak ho budem ešte stále dojčiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, protilátky už mať od Vás nebude. Očkovať sa touto vakcínou výnimočne dá aj skôr - od 9. mesiaca. Skúste sa na to informovať Vašej pani doktorky.

Osobne si nemyslím, že je riziko prenosu vyššie ako pri dajme tomu 2-hodinovom lete. Ide skôr o skladbu cestujúcich v lietadle a nie až tak o čas, ktorý v lietadle dieťa je.

Dbajte na to, aby dieťa nechytal nikto iný. Dezinfikujte mu ruky po tom ako chytá zem či sedadlá a nedovoľte mu papať veci zo zeme, či od letušiek.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas