Aké sú príznaky refluxu?

Zodpovedané
2. máj 2022

Dobrý deň,

dcérka mala 22. apríla mesiac. Pije materské mlieko, papá pekne a aj si odgrgne.

Kaká bez problémov. Raz za deň jej vyjde ako keby voda z pusinky. Aj jej v nose chrapčí. Vydáva divné zvuky ako keby sa dusila, ale to len s pusinkou robí.

Na poradňu ideme o týždeň.

Aké sú príznaky refluxu?

Čo je mojej dcérke?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže byť, že sa jej trošičku vracia mliečko. Nakoľko je to iba 1x denne, vôbec by som sa tým neznepokojovala a stav nie je potrebné riešiť.

Ak sa chcete viac dočítať o refluxe, nech sa páči:

Gastroezofageálny reflux u dojčiat je pomerne frekventný nález. Ide o vracanie sa (aj natráveného) mlieka po najedení zo žalúdka do pažeráka a úst dieťaťa. Prejavuje sa grckaním, prehĺtaním po najedení. Jednou z príčin u dojčiat je aj to, že zvierač medzi žalúdkom a pažerákom, ktorý bráni návratu potravy späť, je ešte slabší, a mlieko sa tak (najmä pri poriadnom napapaní) ľahko dostane tam kam nemá – „hore“.

Oveľa častejšie je to problém skôr nás rodičov ako samotných detí. Ak dieťatko priberá a je spokojné, „len“ po dojčení či kŕmení grcká, nie je to naozaj problém. Niekedy sa mamičky pýtajú, koľko grckania je ešte „normálneho“. V podstate asi neexistuje odpoveď iná ako – ak dieťa priberá, je spokojné a vracanie nie je masívne, tak je to proste normálne a dieťa „z toho vyrastie“.

Diagnóza refluxu nevyžaduje žiadne špeciálne vyšetrenie, ale postačí popis situácie rodičom. Niekedy sa dieťa odosielalo na sonografiu, čo však nie je potrebné pre diagnózu, ani pre eventuálnu liečbu. Tieto vyšetrenia som robila a ich záver bol nie vždy priekazný, dieťa (aj rodič a často aj lekár) sa podľa mňa zbytočne traumatizuje vyšetrením, ktoré nie je potrebné.

Liečba takéhoto fyziologického refluxu vlastne ani nie je potrebná. Čo je vhodné a pôsobí väčšinou zlepšenie grckania, tak je dodržiavanie „antirefluxných opatrení“.

  • Častejšie kŕmenie, ale menších porcií mliečka naraz.
  • Po nakŕmení dieťa nenechávať ležať, ale ho dať odgrgnúť do vertikálnej polohy (nebojte sa, takto na chvíľu to určite chrbtici dieťatka neublíži).
  • Ak dieťa grcká aj v spánku, na spánky používať klinový matrac (podľa štúdii dieťa nie je bezpečnejšie ukladať na bok, ale klasická poloha na chrbte s otáčaním hlavičky do strán).
  • Počas bdenia je vhodná poloha na brušku pod dozorom (ev. aj poloha chvíľkovo pasívne na ľavom boku).
  • Ak je dieťa na UM, môže lekár predpísať AR formulu do 9. mesiaca (skúsenosti mamičiek je, že z neho zapeká, vtedy môžete kombinovať s klasickým mliekom).
  • Ak je dieťa plne dojčené, môžete podávať voľnopredajný Nutrilon Nutriton.
  • Akokoľvek je dieťa kŕmené, môžete skúsiť sirup Gastrotuss baby.


Prognóza je veľmi dobrá. Drvivej väčšine detí reflux do roka úplne vymizne.

Kedy spozornieť?

  • ak dieťa vracia prúdom prvé mesiace života (možná pylorostenóza),
  • ak dieťa neprospieva na váhe,
  • ak sú prítomné aj iné zažívacie problémy (bolesti bruška, nafukovanie, krv v stolici, kŕče, nepokoj v noci),
  • ak je prítomný kašeľ,
  • ak sa po AR formule alebo Nutritone nezlepší stav – môže ísť o prejav ABKM. Vtedy sa navrhne eliminačná diéta (UM pri alergii na BKM / matkám plne dojčených detí diéta bez mliečnej bielkoviny, prípadne aj vajca).


Veľa zdravia


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas