Aké sú príznaky epilepsie?

Zodpovedané
16. aug 2022

Dobrý deň,

mám 10-mesačnú dcérku a postrehla som, že sa párkrát zahľadela. Potom sa pozerala už normálne.

Je to príznak epilepsie?

Čo ešte si mám všímať?

Aké sú príznaky epilepsie?

Je epilepsia vážny problém, alebo sa s ňou dá žiť plnohodnotný život?

Ďakujem

Dobrý deň,

epilepsia je celoživotné ochorenie, jeho prognóza závisí od druhu. Je ich totižto veľmi veľa.

Zahľadenia, alebo detské absencie predstavujú 8 % všetkých epilepsií. Začínajú medzi 3. – 12. rokom s maximom výskytu vo veku 6. – 7. rokov.

Sú charakterizované krátkym trvaním poruchy vedomia (5 – 30 sekúnd), s náhlym vznikom a ukončením a vysokou frekvenciou (10 – 200 x denne). Najčastejšie sú jednoduché absencie len s poruchou vedomia. Menej časté sú motorickými príznakmi vo forme žmurkania, poklesu hlavy alebo vyvracaním očí nahor.

Zahľadenie zopárkrát by som nehodnotila ako rizikové k diagnóze epilepsie. Ak by sa opakovala denne, niekoľko (desiatok)krát, treba kontaktovať lekára.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas