Aké sú odporúčania pre očkovanie vakcínou MMR u detičiek s alergiou na vajcia?

Zodpovedané
3. jan 2023

Dobrý deň,

môj 15-mesačný syn je alergický na vajcia od prvého podania. Vyskúšala som mu podať rôzne formy - žĺtok aj bielok a zakaždým bola reakcia rovnaká. Po 2 hodinách od zjedenia syn vracal. Deň na to mal objemnú páchnucu stolicu, neskôr sa to ustálilo.

Aké sú odporúčania pre očkovanie vakcínou MMR u detí s alergiou na vajcia?

Možno očakávať nejakú reakciu v súvislosti s alergiou?

Ďakujem

Dobrý deň,

osoby, ktoré majú v anamnéze anafylaktické, anafylaktoidné alebo iné okamžité reakcie (napr. generalizovanú urtikáriu, opuch úst a hrdla, ťažkosti s dýchaním, hypotenziu alebo šok), ktoré sa objavili po požití vajca, môžu byť vystavené zvýšenému riziku vzniku reakcií z precitlivenosti okamžitého typu po očkovaní, aj keď sa dokázalo, že tieto typy reakcií sú veľmi zriedkavé.

Jedinci, ktorí mali anafylaxiu po požití vajca musia byť očkovaní s mimoriadnou obozretnosťou a pre prípad výskytu takejto reakcie musí byť k dispozícii zodpovedajúca liečba anafylaxie.

Váš synček nemá anafylaktické prejavy. Má prejavy z gastrointestinálneho traktu, takže nepatrí do vyššej skupiny.

V súčasnosti sú vakcíny už tak vysoko purifikované (čistené) a kvalitné, že sa očkovanie neodkladá ani inak nerieši u jedincov s ľahkými reakciami po požití vajca, lebo nebývaú žiadne reakcie. Nie je to teda kontraindikácia očkovania. Je však na mieste vyššia obozretnosť a pobyt 30 minút o očkovaní v čakárni.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas