Aké negatívne vplyvy na bábätko môže mať pustený televízor?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

keď som so synčekom a musím byť doma, tak je televízor vypnutý. Ako príde muž domov a hlavne na večer, už to u nás hrá.

Malého dávam tak, aby na TV nevidel. Keď si potrebujem niečo porobiť a muž si vezme malého k sebe, tak už čumia do TV obaja. Mužovi už neviem argumentovať, že to nie je pre malého vhodné.

Povedala som mu, že sa mu pokazia oči, bude mať nižšiu kvalitu spánku, nervozitu.

Argumentovala som správne?

Aké negatívne vplyvy môže mať TV na bábätko?

Ďakujem

Dobrý deň,

tými očkami nie, ale ostatnými áno Pridávam vysvetlenie (záleží od veku dieťaťa):

Čo je ohľadom „screen time“známe zo štúdií?

1. Dieťa je schopné odpozorovať a následne napodobniť určité činnosti, ktoré vidí na obrazovke už od 6. mesiaca. Zároveň je známe, že kojenci a batoľatá majú ťažkosti s prenosom nového učenia z 2D reprezentácie na 3D objekt. Je teda nepravdepodobné, že by sa v tomto veku učili z obrazovky. Takže názor, že dieťa sa formou pozerania videí z obrazovky učí sa ukazuje ako nesprávny. Naopak, výučba v ranom veku je ľahšia, obohacujúca a vývojovo efektívna, keď je skúsenosť naživo, interaktívna, v reálnom čase a priestore a so skutočnými ľuďmi.

2. Existujú dôkazy, že okolo 2 rokov je už dieťa schopné rozvíjať jazykové schopnosti cez vhodne zvolené aktivity prostredníctvom obrazoviek. Avšak je stále potrebná aktívna spoluúčasť dospelej osoby, s ktorou dieťa počas pozerania živo a dynamicky interaguje.

3. Štúdie ukazujú negatívny dopad screen time u detí pod 12 mesiacov pri rozvoji ich jazykových schopností. Ak je expozícia obrazovkám extrémne vysoká, tak je potvrdený aj problém s pozornosťou. Ako negatívne sa ukazuje aj pasívne časté púšťanie TV (TV zapnutá doma ako „podmaz“). Spôsobuje poruchy pozornosti u detí do 5 rokov, znižuje celkový čas strávený s dieťaťom hrou, rozprávaním sa.

4. Neschopnosť malých detí (najmä tých mladších ako 2 roky) rozlíšiť každodennú realitu od toho, čo sa deje na obrazovke, spolu s ich snahou opakovať videné je veľmi nebezpečná (najmä pri nekontrolovanom obsahu).

5. Posledné dôkazy naznačujú súvislosť medzi zvýšeným časom screen time vo veku 2 rokov a samopoškodzovaním, sociálnou izoláciou, agresiou a protispoločenským správaním v neskoršom detstve.

6. Screen time v prvých rokoch života sa môže stať rutinou, čo zvyšuje pravdepodobnosť nadváhy, zvýšeného BMI a s tým spojenými ochoreniami u detí.

7. Screen time pred spaním súvisí s nárastom problémov so spánkom v tejto vekovej skupine a dôkazy naznačujú, že ide najmä o množstvo screen time, aj keď samozrejme dôležitý je aj obsah. Prítomnosť ľubovoľného elektronického zariadenia v spálni je spojená s nižším počtom minút spánku za noc, čiastočne v dôsledku potlačenia melatonínu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas