Aké červené fľaky to má dcérka po tele?

Zodpovedané
11. nov 2020

Dobrý deň,

mojej dcérke sa po tele začali objavovať takéto červené fľaky, ktoré za nejaký čas zmiznú a objavia sa zase inde. Myslela som si, že je to reakcia na nejakú potravinu, ale trvá to od piatku poobedia a to sa mi zdá na potravinovú reakciu dlho.

Mimo toho nemá žiadne ťažkosti, teplotu a ani nič nezvyčajné. Nemenila som ani prášok na pranie, ani žiadnu kozmetiku.

O aký problém môže ísť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o urticu, žihľavku (lebo sa kožná vyrážka podobá poprhleninu od žihľavy). Pre detský vek je veľmi veľmi typická a takmer nikdy sa nepríde na to prečo vzniká.

Práve pre urtiku sú typické takéto kožné prejavy, ktoré sa prejavia a zmiznú. Znova sa prejavia na inej časti tela, zmiznú. A znova a znova. Zvyknú aj svrbieť a deti môžu byť nepokojné.

Príčin prečo vzniká je veľa a často na presnú príčinu ani neprídeme. Medzi najčastejšie príčiny patria akútne virózy (CMV, EBV, ale aj iné), parazitárne ochorenia (škrkavka detská), infekcia H. pylori. Použitie nových prostriedkov (aviváž, mydlo, krém, parfém), požitie niečoho nového v strave.

Ak by bolo dieťa nepokojné, odporúčajú sa antihistaminika - Zodac kvapky podľa veku. Píšete však, že dcérka je v poriadku, tak nemusíte dávať nič. Tak ako urtika vznikla, tak aj odzneje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas