Aké červené bodky má moje dvojročné dieťa na rukách a v podpazuší?

Zodpovedané
19. jún 2021

Dobrý deň,

moje dieťa bude mať 2 roky a občas sa mu na koži objavia takéto červené bodky. Pozorujem to cca od apríla. Niekedy zmiznú do druhého dňa, niektoré mizli pomaly. Niekedy to trvalo aj 2 týždne.

Nebýva ich veľa naraz. Zatiaľ som ich pozorovala len na rukách, ramenách a v podpazuší.

Môže to mať z tlaku, keď ju dvíham a silnejšie chytím za ruku?

Môže to mať z pásov v autosedačke?

Naša pediatrička sa vyjadrila, že podľa nej nejde o petéchie. Vraj to je sotva vidieť a ona by to neriešila. Dcérka žiadne iné ťažkosti nemá.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak vidíte priamy súvis že sa tvoria po držaní alebo pobyte v sedačke s tlakom pripútania, tak ja si myslím, že o petéchie ide a môže byť prítomná zvýšená fragilita kapilar.

Je to aj tzv. test Rumpel-Leedov. To je však už na konzultáciu hematológa a nie všeobecného pediatra.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas