Aké biele vyrážky s červeným okolím sa robia synovi na chrbátiku?

Zodpovedané
17. mar 2022

Dobrý deň,

9,5 mesačný syn je dojčený na požiadanie a dostáva príkrmy. Občas má takéto vyrážky, ktoré sú biele v strede a červené okolo. Objavia sa zopár na tele alebo chrbátiku, do pár hodín zmiznú.

Čo ich môže spôsobovať?

Je na príčine nejaká surovina v príkrme?

Je na vine maslo?

Ďakujem

Dobrý deň,

z tejto fotografie ťažko povedať, či ide o urtikálne prejavy, pre ktoré je typické miznutie do pár hodín a následné objavenie sa na inej časti tela, alebo sú miesta také suchšie - skôr ako ekzém.

Každopádne môžu súvisieť s príkrmami (skúste odsledovať precíznejšie - zapisovaním jedla a objavením sa vyrážky), ale aj s infekciami parazitmy, či ľahkými respiračnými virózami. Často sa na presnú príčinu ani nepríde.

Najčastejším alergénom na ktoré deti reagujú je bielovina kravského mlieka, vajce, orechy, ale môže to byť čokoľvek . Preto musíte precízne zapisovať čo synček spapá a kedy sa lézie na koži vytvoria.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas