Aká obuv je vhodná pre dieťa na prvé kroky do exteriéru a aká do interiéru?

Zodpovedané
5. apr 2022

Dobrý deň,

trochu sa strácam v rôznych, často až protichodných odporúčaniach ohľadom detskej obuvi.

Aká obuv je vhodná pre dieťa na prvé kroky do exteriéru a aká do interiéru?

Sú vhodné papučky na doma, alebo je vhodnejšie nechať dieťa iba v ponožkách?

A aké vlastnosti by detská obuv na prvé kroky mala mať?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, názory sú rôzne. Môj je taký, že na chôdzu v interiéri dieťa nepotrebuje žiadnu obuv - holá noha nanjvýš ponožka s protišmykovými guličkami. Ideálne holá nožka.

Na von som pri zdravej nohe zástancom tzv. barefoot, aby dieťa cítilo čo najviac stimulov a muselo zapájať svoju motoriku naplno. Niečo tzv. "prewalkers". Aj to až vtedy, keď je stabilný chodec. Dovtedy buď ponožka na von alebo niečo ako capačky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas