Aká lehota medzi prvým a druhým očkovaním je prípustná?

Zodpovedané
15. máj 2019

Dobrý deň,

dcérka absolvovala prvé očkovanie v 4. mesiacoch, a to vo februári 2019. V apríli dostala kiahne, čiže ďalšie očkovanie sa preložilo. Koncom mája plánujeme letieť do Ameriky a pediatrička by chcela stihnúť očkovať druhou vakcínou do odletu, čo je len 6. týždňov od výsypu.

Všade čítam, že sa čaká aj 6 mesiacov.

Je doba, ktorú určila moja pediatrička v poriadku?

Aká lehota medzi prvým a druhým očkovaním je ešte ok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

po prekonaní akútneho vírusového ochorenia (vo Vašom prípade vírusu ovčích kiahní) sa pred aplikáciou očkovania berie ohľad na priebeh ochorenia - či bolo sprevádzané komplikáciami, vyžadovalo si hospitalizáciu, špeciálnu antivirotickú liečbu, či boli vysoké horúčky atď.

Presne odporúčaný časový interval sa určiť nedá, rozhoduje klinický stav detí, ak však ochorenie prebiehalo bez vyššie uvedených komplikácii, tak inak zdravé deti (bez poruchy imunity, či iných ochorení) môžu byť očkované neživými vakcínami už 2 týždne po uzdravení sa z ovčích kiahní. Koniec-koncov aj po cca 2 týždňoch sú zaraďované do kolektívov, kde sú vystavované infekčným patogénom.

Čo sa týka odkladu očkovania vo Vašom prípade (teda 2.dávka Infanrix), pri schéme 3.dávkami sa odporúča rozostup medzi očkovaniami aspoň 1 mesiac, maximálne však
6 mesiacov od podania poslednej dávky.

Vaša pani doktorka pozná Vašu dcérku, aj videla priebeh ochorenia, preto keď určila dátum takto, je to v poriadku.

Pred očkovaním lekár vždy dieťa vyšetrí a v prípade pochybností očkovanie odloží.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas