Aká je prevencia u bábätiek pred alergiou na mliečnu bielkovinu?

Zodpovedané
3. jan 2023

Dobrý deň,

dcérka má od 1. roku života (odkedy ju nedojčím) alergiu na mliečnu bielkovinu. Diagnostikovali jej ju ako 1,5-ročnej, ale príznaky mala už od 13. mesiacov. Mávala nafúknuté bruško, kašeľ, časté infekcie horných dýchacích ciest, bola často zahlienená.

Veľmi sa viním z toho, že som niečo zanedbala pri prvých príkrmoch, aj keď som išla podľa odporúčaní. Pri ďalšom dieťatku by som sa tomu chcela vyhnúť, ak sa dá. Dcérka je už 2 mesiace na rastlinnej strave. Stav sa jej zlepšuje, tak verím, že sa z toho aj úplne dostane.

Je šanca, že z toho dcérka "vyrastie"?

Ako postupovať, aby sa podobný problém neopakoval aj pri ďalšom dieťatku?

Ďakujem

Dobrý deň,

u väčšiny detí je alergia na bielkovinu kravského mlieka (ABKM) stav prechodný. Dieťa z neho tak povediac "vyrastie" - poväčšine do 3 rokov. ABKM postihuje zhruba 2% detí.

Alergie sú vecou genetiky, ale aj prikrmovania, orálnej tolerancie a na alergie má vplyv aj prostredie.

Pri ďalšom dieťatku je vhodné, aby sa minimalizovala šanca ABKM:

  • v tehotenstve sa nevyhýbajte alergénom (ak nie ste sama alergická na danú potravinu),
  • dojčite,
  • s príkrmami začnite najskôr od ukončeného 4. mesiaca a najneskôr do ukončeného 6. mesiaca - ideálne 6 mesiacov dojčiť a potom začať prikrmovať,
  • postupne zaraďujte lokálne a sezónne potraviny - zelenina, mäso, ovocie,
  • do roka zaraďte aj lepok, BKM (vo forme bieleho jogurtu), orechy, ryby, citrusy,
  • v prípade, že dieťatko nebudete môcť dojčiť, tak používajte HA formuly.

Pokojne pri viac otázkach ma kontaktujte, toto je také všeobecné usmernenie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas