9,5 mesačný syn má hemangiómy. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
19. apr 2021

Dobrý deň,

synček má 9,5 mesiaca a bol predčasne narodený v 36. týždni. Asi v mesiaci a pol sa mu vytvorili hemangiómy na krku a ruke. Na ruke to má vypuklé.

Naša pediatrička to nijako nerieši, len to sleduje. Neposlala nás na sono vnútorných orgánov a ani ku kožnej lekárke. Keď sa jej pýtam, tak vždy povie, že to netreba. Vraj do 5 rokoch sa to vstrebe.

Čítala som rôzne fóra, kde detičkám dávajú maste alebo kvapky. Mám strach o synčeka.

Môžem mu dať aj krátky rukáv?

Neuškodí mu slnko na hemangiómy?

Ako ho mám chrániť?

Máme len čakať ako hovorí naša lekárka?

Ďakujem

Dobrý deň,

hemangiómy sa celkovou liečbou liečia iba ak sú na tvári, v miestach, kde prekážajú pohybu, sú obrovské, deformujúce atď. Vo Vašom prípade naozaj čakáme, že sa samé "zmenšia" a nebude liečba potrebná.

Čo mám odsledované a odkomunikované s detskými kožnými lekármi, tak potieranie masťami nebýva aj tak účinné.

Hemangiom treba sledovať, je super ho mať nafotený a občas si porovnať, lebo každodenným sledovaním môžete nepostrehnúť zväčšenie/zmenu farby, ak by sa hemangióm enormne zväčšoval, menil určite Vás Vaša dr odošle ku kožnej.

Pred slnkom chrániť 50tkovým UV filtrom. Krátky rukáv dať môžete.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas