8 ročný syn má podráždený pankreas. Aké vyšetrenia by mal podstúpiť?

Zodpovedané
4. nov 2019

Dobrý deň,

môjho 8 ročného syna začal v posledných mesiacoch pobolievať žalúdok. Boli sme u doktora, zobral mu moč a zistil, že má zvýšenú hodnotu 5,5. Teda podráždený pankreas. Normál je 5,3.

Syn je športovec, nejedáva mastné jedlá a ani moc sladkého.

Počas dňa máva občas bolesť v tej časti, kde je pankreas. Má diétu a užíva Enterol.

Aké vyšetrenie by mal absolvovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ neviem akú hodnotu z moču myslíte, či amylázu. Tá býva v moči zvýšená aj pri ochoreniach GIT celkovo.

Mal by teda absolvovať sono brucha so zameraním na pankreas, krvné testy cestou OL, prípadne kontrolné o mesiac.

Ak budú stále prítomné bolesti bruška a (aj len tak mierne) zvýšená hodnota alkalickej fosfatázy, tak gastroenterologické vyšetrenie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas