8 mesačná dcéra zatína ruky, jeduje sa a trasie sa. Ide o autizmus?

Zodpovedané
5. apr 2022

Dobrý deň,

moja dcérka má 8 mesiacov, vie sa jedovať až tak, že je z toho červená. Zatína päste, robí rôzne grimasy. Zatne ruky v päsť, dvihne ich nad hlávku a trasie sa.

Môže ísť o autizmus?

Aké sú základné prejavy autizmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o klasický prejav hnevu pre tento vek. Autizmus by som z tohoto vôbec nezvažovala.

Autizmus sa najčastejšie diagnostikuje až po 2 roku. Známky sa však prejavujú už skôr. Niektorí rodičia spätne vyhodnocujú stratu očného kontaktu už od raného detstva.

Základné príznaky sú rozdelené do 3 kategórii - stereotypná hra, problémy s komunikáciou a sociálnou interakciou.

Diagnostický formulár pri podozrení je možné vyplniť od 18. mesiaca: https://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skrining...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas