7 týždňová dcéra má problém so stolicou. Mám jej pomáhať s rúrkou každý deň?

Zodpovedané
5. nov 2020

Dobrý deň,

moja 7 týždňová dcéra je na umelom mlieku a od jej druhého týždňa má problém so stolicou. Nevie sa vykakať, tak jej pomáham rúrkou.

Mám jej pomáhať každý deň?

Posledné tri dni nekakala. Je pokojná, plačlivá je len možno hodinu denne.

Mám jej pomáhať aj keď je v kľude?

Bojím sa, či jej rúrkou neublížim. Keď jej pomáham s rúrkou tak strašne plače.

Ďakujem

Dobrý deň,

pomoc rúrkou denne určite nie je vhodné - dieťa sa musí naučiť kakať spontánne bez pomoci. Pri umelom mlieku je stolica štandardne denne, ale môže byť obdeň, až 3x týždenne.

Ak dieťatko nejaví známky bolesti bruška, nepučí sa, nekrúti, vetry odchádzajú, tak by som pomáhala v menšej frekvencii (možno aj iba 3x týždenne), veľa s dcérkou cvičila nožičkami, masírovala bruško 3x denne po 15 minút olejčekom (okolo pupka stále zväčšujúca sa krúžky v smere hodinových ručičiek primeraným tlakom).

Druhá vec je, ak by dcérka mala vyššie spomínané je vhodné zmeniť umelé mliečko za iný druh, čím sa môže upraviť aj stolica.

Hoci vo veľa mliečkach sú aj probiotické kultúry, odporúčam pridať ešte probiotiká v kvapkovej forme.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas