6 mesačný syn si agresívne šúcha očká a nos. Má na niečo alergiu?

Zodpovedané
22. mar 2022

Dobrý deň,

už dlhší čas u môjho 6 mesačného syna pozorujem neustále nervózne, až agresívne šúchanie očiek a nosa. Keď som to spomínala jeho lekárke povedala mi, že sa pravdepodobne bude jednať iba o nejaký zlozvyk. Mne to však už ako zlozvyk nepríde. Robí to neustále a najčastejšie pri dojčení. Vtedy mu až musím držať rúčky, aby ho to nerozptylovalo. Robí to aj pri pri zaspávaní. V noci sa niekedy zobudí aj 10x a hneď si začne pretierať oči a to ho následne aj zobudí. Uspí ho znovu iba dojčenie. Takže spánok má veľmi nepokojný a prerušovaný.

Lekárka mi pred pár dňami odporučila na noc vyskúšať kvapky Fenistil a pokiaľ spozorujeme zlepšenie, bude to mať možno nejaký alergický pôvod.
Po podaní kvapiek som videla už hneď prvú noc obrovský rozdiel hlavne v spánku. Namiesto doterajších približne 10 zobudení sa syn za celú noc zobudil iba 2 až 3x. Spal pokojne, neprehadzoval sa a ani sa nebudil na pretieranie očiek.
Cez deň bola taktiež zmena k lepšiemu, očká si pretrel iba občas.
Teraz ale neviem, že či sa jeho spánok nezlepšil iba kvôli podaniu spomínaných kvapiek. Čítala som, že hlavným nežiadúcim účinkom je u nich spavosť a únava.

Tieto kvapky už užíval pred troma mesiacmi, keď bol chorý. Vtedy sme takúto spavosť u neho nespozorovali.

Včera som mu kvapky už na noc nedala a naša noc bola opäť veľmi zlá. Neustále budenie, nervózne prehadzovanie a pretieranie očiek.

Čím to môže byť spôsobené?

Bolo zlepšenie spánku spôsobené iba užitím kvapiek?

Môže to byť naozaj nejaká alergia?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

konzultujte stav s vašou obvodnou lekárkou.

Predpokladám, že na základe zistení, ktoré píšete Vás odošle na imunoalergologickú ambulanciu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas