6 mesačné bábätko sa ešte nepretáča. Je potrebné to riešiť s lekárkou, alebo mu stačí iba pomáhať?

Zodpovedané
26. okt 2021

Dobrý deň,

synček bude mať v stredu pol roka a ešte sa sám nepretočí z chrbátika na bruško. Dávam ho na podložku, dávam mu na strany hračky a kadečo. Do boku sa pekne dá, už ako keby sa chcel pretočiť, ale ako keby sa zľakne a dá sa späť na chrbát. Niekedy mu pomôžem pregúľať sa, ale nevytiahne ruku s pod bruška. Doktorka sa nás na poradni nikdy nepýtala, že či sa pretáča. Teraz má cca 6,7 kg a meria 66 cm.

Mám to začať nejako riešiť, alebo len doma ho stále dávať na podložku?

Mám mu pomáhať?

Ďakujem

Dobrý deň,

skôr mi príde, že jeho čas ešte príde a treba iba počkať (nakoľko na bok sa už dáva pekne, je to možno otázka pár dní). Pri otázkach ohľadom PMV je to vždy náročné, lebo chýba vyšetrenie dieťatka, nepoznám doterajší celkový vývin, spôsob pôrodu atď.

Všeobecne je veľa detičiek, ktoré sa pretáčajú až po ukončenom 6. mesiaci, ale ostatný vývin je v poriadku a teda sa to riešiť nemusí.

Motivovala by som synčeka pokladaním hračiek do strán. Dôležité je ak vedieť ako je na tom na brušku, či je už v peknom 2. vzpriamení na vystretých ručičkách (to je dobré) a či neprevažuje lietadielkovanie v polohe na brušku (to by nebolo dobré).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas