5-mesačná dcérka má hrčku za uchom. Mala by ju doktorka odoslať na odborné vyšetrenie?

Zodpovedané
19. júl 2022

Dobrý deň,

5-mesačnej dcérke sme objavili hrčku za uchom na krku. Je tvrdá a pohybujúca sa, väčšia ako hrášok. Je po jednom očkovaní. Momentálne nie je chorá, ani cca mesiac dozadu chorá nebola. Jedine mala zapálené oko. Dávali sme jej Pamycon.

Dnes som sa dovolala doktorke (mala 2 týždne dovolenku) a jej diagnostika po telefóne bola, že to bude z virózy. Resp. po očkovaní. Dodala, že to už nikdy nezmizne. Vraj stačí, keď prídeme na najbližšiu poradňu o 2 týždne. Vtedy má byť opäť očkovaná. Rátala som, že to bude chcieť aspoň vidieť. Prípadne, že nás odošle na odber krvi alebo ultrazvuk.

Ako postupovať?

Mám dať dcéru očkovať?

Mala by som vyžadovať, aby nás doktorka odoslala na odborné vyšetrenie?

Ďakujem

Dobrý edň,

postup Vašej doktorky je úplne legitímny. Rozumiem mu a nemáte sa čoho obávať. O 2 týždne si "hrčku" pani doktorka vyšetrí a veľmi pravdepdobne nebude s ňou ani nič iné robiť. Samozrejme za predpokladu, že dcérka je inak spokojné, priberajúce dieťatko, bez zdravotných problémov.

Vy jej oblasť krku môžete občas skontrolovať, či sa "hrčka" nezväčšuje, či nebolí pri dotyku. Ale pravdeodobne pôjde o zväčšenú uzlinku, ktoré deti mávajú veľa presne ako povedala Vaša doktorka. A to buď po očkovaní, alebo po ochoreniach a pretrvávajú u nich potom dlhodobo.

Ďalšie očkovanie určite áno, nie je dôvod na žiaden odklad.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas