23 mesačný syn má hlieny a chrapčí. Nemôže mať zápal priedušiek?

Zodpovedané
22. dec 2021

Dobrý deň,

syn má 23 mesiacov a už druhý týždeň má vlhký kašeľ. Boli sme aj u doktorky. Tá ho popočúvala a skonštatovala, že má pozatekané hlieny a dala mu Solmucol. Vystrašili ma ale zvuky syna pri dýchaní.

Všimla som si, že synovi hlieny chrapčia v hrudniku a občas pri hlbšom nádychu vydáva ako keby híkavý zvuk.

Je to od tých zatečených hlienov?

Neprejavuje sa takýmito zvukmi zápal priedušiek?

Syn je inak bez teploty, je čulý, hravý, správa sa ako bežne. Len tých hlienov má stále veľmi veľa. Solmucol berie už týždeň.

Ďakujem

Dobrý deň,

môže ísť o ľahkú obštrukčnú bronchitídu, teda zápal priedušiek. Na to by som však synčeka musela vyšetriť.

Liečba je v tom prípade v podstate rovnaká. Vhodné je určite pridať inhalácie Vincetky, prípadne aj Ventolin sirup (ten však podľa nálezu pri počúvaní, je na predpis).

Pokiaľ mu zatekajú hlieny, tak je nutné ich dávať preč - čistiť noštek morskou vodou aj 5x denne a potom fúkať alebo odsávať.

Okrem toho pokojový režim, veľa tekutín a ovocie. Ak máte inhalátor, vyskúšala by som inhalovať Ambroxol namiesto Solmucolu, ale bol by vhodný dohovor s lekárom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas