21 mesačný syn povie iba 10 slov. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
3. jún 2020

Dobrý deň,

môj 21 mesačný syn vie povedať asi 10 slov. Neopakuje po nás slová, nerozpráva. Dohovori sa s nami znakovaním, hoci sme ho to neučili. Robí to sam prirodzene, svojsky. Pre rodičov znázorní čokoľvek zrozumiteľne. Inak je šikovný.

Rozumie všetkému, bavia ho knižky, rôzne hry. Dokáže sa zahrať sam i s deťmi (nie kolektívne). Pomáha mi s umývaním, vykladaním umývačky. Len to rozprávanie.

Viem, že u nás sa do troch rokov nerieši OVR, no ono to má neskôr v školskom veku vplyv na rôzne “dys” poruchy.

Je vhodné objednať sa k logopedičke v 2 rokoch?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vhodné je začať s intervenciou logopédom čím skôr, ako je na to dieťa pripravené. Vek 3 roky je síce štandardný, ale odporúča sa začať vtedy, keď si odchýlku všimneme.

Tu prikladám odborný článok, je síce dlhší, ale je celkom zrozumiteľne napísaný aj pre neodbornú verejnosť a odkazuje na skorú logopedickú intervenciu.

http://www.solen.sk/pdf/7e1cdcbf2af1351c0a1ffaf...

Netvrdila by som ale, že ide hneď v prípade Vášho synčeka o oneskorený vývoj reči - zo skúseností.

Je to chlapček (tí sa rozrozprávajú často neskôr ako ich rovesníčky dievčatká), navyše nie je v kolektíve detičiek (to deti väčšinou potencuje viac).

20 mesačné dieťa bežne ovláda okolo 20 - 30 slov, každým mesiacom pribúdajú ďalšie (asi 30). Po 2. roku by mali hovoriť v krátkych vetách. Tak ako vo všetkom aj tu platí individualita, je rôzna osobnosť detičiek a závisí to aj od formy akou sa venuje rozvoju reči - či je podnecovaná, či nepozerá rozprávky v iných jazykoch, či si čítate, básničkujete, spievate atď.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas