2,5 ročný syn odmieta mäso. Je to v poriadku?

Zodpovedané
18. feb 2020

Dobrý deň,

môj 2,5 ročný syn odmieta mäso. Je ešte dojčený podľa potreby.

Každý deň jedáva jogurty, syr, vajíčko v nejakej podobe každý druhý deň. Dávam mu orechy, po troške niekedy peľ, kvalitné orechy, semená, oleje. Raz za dva týždne aj vývar z mäska. Toto sa dá u neho skryť.

Cez zimu rybí olej. Samotné ryby nechce tiež. Ja som tiež vegetariánka od detstva, ale aj mne príde neuveriteľné, ako to odhalí v plackách, v knedličkách, v príkrmoch.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dieťa v tomto veku by malo prijímať mäso 5-6x týždenne, aby malo dostatočné zásoby železa a iných prvkov, ktoré vo zvýšenej miere potrebuje na rozvoj CNS.

Sú aj iné zdroje potravín, v ktorých je železo obsiahnuté (strukoviny, niektoré druhy zeleniny, orechy, vaječný žĺtok), ale najlepším zdrojom je práve mäso.

Ak je dieťa chudokrvné, z nedostatku železa v organizme, predpisuje mu kvapky železa, ktoré túto hladinu zvýšia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas