18 mesačný syn má zväčšené uzliny. Mám ísť s ním k doktorke?

Zodpovedané
16. sep 2019

Dobrý deň,

s mojím 18 mesačným synom som bola na MMR očkovaní a odvtedy má zväčšené uzliny z boku na krku. Jednu má jemne hmatateľnú a druhú asi ako hrášok.

Doktorka povedala, že zatiaľ krv netreba brať. Je sledovaný, lebo chodíme aj do rizikovej poradne. Narodil sa skôr o dva týždne.

Po MMR očkovaní prekonal vírusovú angínu a predtým zápal pľúc. Teraz ma nádchu a asi 3 dni aj soplík. Uzliny sa mu o niečo zväčšili.

Mám ísť s ním k doktorke?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

uzliny sú akísi "strážcovia" - t.j. vždy, keď sa do organizmu dostane vírus/baktéria, tak sa aktivujú a plnia svoju obrannú schopnosť - zväčšia sa.

Takže je úplne prirodzené, že sa pri nádche zväčšia - synček má vírus a lymfatický systém s ním bojuje - čo sa prejaví zväčšením sa uzlín. Takže kvôli tomuto by som momentálne lekárku nenaháňala.

Po ochorení je možné pozrieť uzliny na sone - ako vyzerajú, akej sú veľkosti, či je s nimi všetko vrámci normy.

Vyšetrenie trvá 10 minút, je bezbolestné, ale deti pri ňom veľmi plačú, lebo sa boja (tma, chladný gél na krk + nejaká cudzia osoba im šibrinkuje pred očami), takže ak nemá iné ťažkosti a pani doktorka si synčeka sleduje, tak by som to zatiaľ neindikovala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas