16 mesačná dcéra ešte nechodí. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
13. mar 2022

Dobrý deň,

dcéra má 16 mesaciov a ešte sa sama nepustila chodiť. Štvornožkuje, chodí okolo nábytku, stavia sa aj bez opory v priestore, sedí pekne vzpriamene.

Posledné dni/týždne chce len chodiť za rúčky. Keď ju pustím, že nech príde sama ku mne, tak sa zľakne. Hneď ide plakať a položí sa na zem. Keď sme boli naposledy na MMR vakcínu, tak doktorka povedala, že je to ok. Nebol však veľmi priestor sa o tom rozprávať. A ja mám z toho v hlave chaos.

Mala by nosiť aj Rak papuče?

Vraj jej podrážka zafixuje nohu. V byte jej nedávam nič, teda maximálne protišmykové.

Ďakujem

Dobrý deň,

papučky určite nie. Tie fyzioterapeuti neodporúčajú ani keď dieťa chodí, tobôž nie vtedy, keď nechodí. Má precítiť každý pohyb bosou nôžkou.

Pokiaľ pekne štvornožkuje, stavia sa, a PMV doteraz bol v poriadku, tak myslím si, že do 18. mesiaca je to v poriadku. Nakoľko však dieťatko nepoznám a neviem ako sa vyvíjalo neviem povedať naisto a prípadná kontrola detským fyzioterapeutom je najlepšie, čo môžete pre Vaše upokojenie spraviť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas