15 mesačný syn má uzlinu na krku za uchom. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
24. sep 2020

Dobrý deň,

v máji som si všimla, že môj 15 mesačný syn má hrčku na krku. Vidno ju vtedy, keď otočí hlávku do určitého uhla. Vtedy sa tam dá nahmatať. V niektorých polohách hlavy ju neviem nájsť vôbec. Zdá sa mi, že sa posúva. Je to asi uzlina. Vyzerá, že nebolí. Manžel a ani moja mama si nič nevšimli ani po upozornení, tak som to neriešila.

Pred dvoma týždňami prekonal syn šiestu chorobu. Vtedy sa mu to riadne zväčšilo. Oproti tomu sa mu to naspäť zmenšilo, ale stále to vidno voľným okom, keď vytočí hlávku. Bojím sa, čo by to mohlo byť.

O pár dni sme objednaní na MMR.

Je vhodné očkovať?

Pri poslednom očkovaní v máji to manžel doktorke nespomenul. Pri kontrole asi nič nenašla, keďže ho zaočkovala.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pani doktorke pred očkovaním povedzte, synčeka vyšetrí, a povie Vám či ide o uzlinu. Na 99% áno.

Zväčšené uzliny u detičiek nie sú nič nezvyčajné. Je to v podstate ich funkcia, tak imunitný systém bojuje proti infekciám a vírusom (pri chorobe sa zväčšia, potom sa väčšinou zmenšia, ale môžu už zostať väčšie stále).

Uzlina sa dá skontrolovať sonograficky - či je to "obyčajná" reaktívne (chorobou) zväčšená uzlina. Ale v tomto prípade by som ho zbytočne nezaťažovala ďalším vyšetrením u doktora. Lebo podľa toho čo píšete nejde o uzlinu, ktorej by sme sa mali báť, ale o uzlinu, ktorá sa reaktívne zväčšuje pri infekciách.

Očkovanie MMR nie je kontraindikované pri zväčšenej uzlinke, to už posúdi pani doktorka pred očkovaním keď vyšetrí synčeka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas