15 mesačné batoľa je od narodenia ignorant. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
14. okt 2020

Dobrý deň,

píšem Vám pretože som trošku frustrovaná a beznádejná. Mám 15 mesačnú dcérku, ignoranta akoby od narodenia. Častokrát mám pocit, že okrem prebaľovania, kŕmenia, kúpania a mojkania ma ani nepotrebuje.

Mám pocit ako keby si nás ani nevšímala, teda až na pár letmých pohľadov, úsmevov a tých mojkaní. Upriamiť jej pozornosť, zaujať ju nejako nech sa pozerá na náš dlhšie než 15 sekúnd, to je nereálne.

Od toho sa odvíja aj učenie. Mám pocit, že ju nevie nič naučiť, ani napodobňovať zvieratká, ani ťap ťap, ani papa. Keď jej také veci ukazujem, ona sa na mňa pozrie a letmo zasmeje. Nezopakuje a keď si ju vezmem do náručia a robím názorne rúčkami. Dosť ju to baví, ale maximálne pol minúty a ťahá sa preč po iné hračky.

To isté aj s knižkami, keď jej ukazujem čo je v knižke ona sa chvíľku pozerá. Keď sa jej už opýtam, kde je havo, buď odíde alebo ani na toho hava kde ukazujem nepozerá.

Je to normálne?

Som akási v beznádeji, či to celé ma zmysel. Keď sa hrá sama a keď ju chcem niečo učiť, efekt je rovnaký, s tým, že ja nie som tak vyčerpaná.

Ďakujem

Dobrý deň,

no nerada takto píšem, lebo každé dieťa je iné a štandard je podľa mňa vymyslený aby boli matky v strese, ALE - toto správanie nie je štandardné.

Či je to normálne? Ako píšem, každý je iný - môže to byť proste Vaša dcérka - ignorantka. Niekto má uplakanca, niekto hanblivca, niekto totálne spokojné dieťa, niekto ignoranta. Ťažko povedať.

Rozumiem Vašej frustrácii, ako matka aj ako lekárka.

Najvhodnejšie by bolo, aby dieťatko psychomotoricky skontrolovala Vaša pani doktorka, tým vylúčime nejaké ochorenie, zaostávanie atď a potom sa Vám bude ľahšie pracovať s osobnosťou Vašou dcérky, bez obáv, že niečo nie je v poriadku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas