11 mesačné dieťa stále nenapodobňuje gestá. Je to ešte v norme?

Zodpovedané
2. nov 2021

Dobrý deň,

moje 11 mesačné dieťa (o 2 týždne má rok) ešte stále nenapodobňuje gestá. Neukazuje pá pá, nerobí ťap-ťap ťapušky. Len sa pozerá a usmieva. Niekedy tomu vôbec nevenuje žiadnu pozornosť.

Do akej doby je to v rámci normy?

Kedy sa mám začať obávať, že by mohol mať PAS?

Zrak a sluch má v poriadku.

Ďakujem

Dobrý deň,

je to veľmi individuálne s gestami. Veľa detí začne už pred rokom, ale veľa až po roku.

PAS sa dá vyšetrovať od 6. - 8. mesiaca. Skôr nie.

Ale ako som písala, veľa detí začne s gestami až po 1. roku (môjho syna nevynímajúc, tiež som mala mierne obavy, keď všetky deti naokolo dávali papa a ťapkali už oveľa skôr, ale je to vývojovo veľmi rôzne).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas