10 týždňová dcérka málo priberá. Bolo by vhodné začať užívať probiotiká?

Zodpovedané
19. jan 2022

Dobrý deň,

10 týždňová dcérka je plne dojčená. Občas má zelenú redšiu stolicu, kaká mininalne 5x. Za 3 týždne pribrala iba 480 g.

Bolo by vhodné začať užívať probiotiká?

Ak áno, tak aké?

Aký je prosím rozdiel vLactobacillus reuteri a Lactobacillus rhamnosu?

Ďakujem

Dobrý deň,

Lactobacillus reuteri je kmeň probiotík, ktorý sa využíva ako overený kmeň na "boj" proti kolikám.

Pre deti tejto vekovej kategórie sú vhodné probiotiká s obsahom kmeňa BB-12. Na našom trhu Probiofix baby kvapky. Sú vhdoné pre deti s tráviacimi obtiažami, po sekcii či ak nie sú deti dojčené.

Vo Vašom prípade by som však zvažovala rôzne iné dôvody prečo dcérka neprospieva - dojčenie (stačí jej mliečko, ako často je dojčená).

Neviem aké má hmotnostné prírastky celkovo. Neviem teda povedať, či je priberanie pomalšie ako by malo byť. Pribratie za 3 týždne 480 gramov nemusí byť málo. Musí sa hodnotiť komplexne vzhľadom k danému dieťatku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas