10 mesačný syn odmieta tuhú stravu. Stačí mu kravské mlieko?

Zodpovedané
18. jan 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stravy môjho syna, ktorý má 10 mesiacov a 2 týždne. Asi mu idú aj zúbky. Predtým cez deň krásne zjedol raňajky - jogurt, výživa, kaša. Teraz ráno vôbec nechce jesť, odmieta. Máva rukami, kýve hlavou do strán. Škrabe sa rukami po hlave.

Syn je vyše 2 mesiacov na kravskom mlieku, ktoré mu vyhovuje. Pije ho dvakrát cez deň 220 - 240 ml. Skúsila som mu ubrať a dala som mu 180 ml.

Cez noc pije 240 - 250 ml mlieka, budí sa 2-3 krát. Niekedy vypije menej, niekedy viac.

Kde robím chybu?

Stačí mu to mlieko?

Nebude mu chýbať strava?

Ďakujem

Dobrý deň,

kravské mlieko mu možno navonok vyhovuje ale je absolútne nevhodné dávať ho detičkám v tomto veku. Môže spôsobovať aj odmietanie stravy, lebo má zloženie,ktoré nie je vyhovujúce dojčenskému telíčku, okrem iného spôsobuje anémiu, zaťažuje obličky.

Preto na pitie zmeňte mliečko pre neho určené, t.j. dojčenskú formulu (umelé mlieko). Kravské mliečko na pitie môže najskôr po roku, ideálne až po 3 rokoch. Do varenia je možné ho zaraďovať.

Prechodné odmietanie tuhej stravy môžeme určite pripísať syndrómu rastu chrupu, ale potrebuje živiny (najmä z mäsovo-zeleninového príkrmu), preto mu jedlo ponúkajte aj naďalej, mliečko ako dosýtenie, nie ako prvá voľba. Cez noc by som mu také dávky nedávala.

Celkový príjem mliečka respektíve tekutín by mal byť okolo 120ml/kg - čiže ak má 10 kíl tak 1,2 litra, s tým že 200 ml by mal vypiť vodičky, ostatné mliečko.

Je to prechodné odmietanie stravy, ale to kravské mliečko ešte naozaj nie je vhodné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas