Sťahujem sa za prácou 400 km. Dostane bývalý manžel striedavú starostlivosť?

Zodpovedané
18. aug 2020

Dobrý deň,

5 ročnú dcérku mám po rozvode zverenú do starostlivosti. Podľa rozhodnutia súdu sa stretáva so svojím otcom každý druhý týždeň na 4 dni. S
bývalým manželom nemáme dobrý vzťah. Z jeho strany sú neustále hádky, urážanie, nespokojnosť s výchovou. Háda sa so mnou aj pred ňou, vyhráža sa striedavou starostlivosťou, dcérka k nemu chodí s plačom.

Plánujem sa odsťahovať 400 km kvôli práci, ale obávam sa čo bude s dcérkou.

Ako sa bude stretávať so svojím otcom?

Je možné, aby súd schválil striedavú starostlivosť?

Môžem s tým nesúhlasiť?

Dá sa spraviť aj nejaký posudok od psychologičky, že dcérka k nemu nechce chodiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako rozhodne súd vo Vašej veci Vám nikto dopredu nevie povedať. Záleží to od okolností. Je však možné, že súd môže rozhodnúť aj o striedavej starostlivosti s tým, že dieťa bude mať 2 školy. Stáva sa to však veľmi výnimočne a v prípadoch, keď má dieťa vytvorený veľmi blízky vzťah s oboma rodičmi.

Stretla som sa však aj s prípadom, kedy matka zapríčinila nemožnosť styku otca s dieťaťom odsťahovaním na druhý koniec republiky a v rámci spravodlivosti bola povinná dieťa každý druhý víkend doviezť do bydliska otca. Trpelo tým hlavne dieťa a dodnes sa vedú súdne spory.

Nesmiete zabúdať, že obaja rodičia majú práva a povinnosti k dieťaťu a hlavne rodičia majú myslieť na najlepší záujem dieťaťa. Čo sa týka psychologického posudku predpokladám, že súd si ho automaticky vyžiada, pokiaľ sa nedohodnete.

V prípade dohody sa celému dlhoročnému súdnemu procesu viete vyhnúť a hlavne nezaťažovať dcéru zbytočnými návštevami psychológa a vypočúvaním na súde. S dohodou Vám môže pomôcť hlavne mediátor, ktorý sa špecializuje na rodinné právo.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk