Riešenie BSM po rozvode - neskolaudovaný dom. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
13. máj 2021

Dobrý deň,

s mužom sme v rozvodovom konaní. O mesiac máme druhé pojednávanie, nakoľko na prvom sme sa nedohodli ohľadom starostlivosti o deti tak nás nerozviedli.

Máme neskolaudovaný dom už 2 roky a očividne kvôli rozvodu muž sa neponáhľa, aby to doriešil. Bývali sme tam spolu vyše roka. Pozemok je muža - dostal ho darom.

Na dom je zobratá hypotéka na nás dvoch, muž ju momentálne spláca. Dom určite nepredá, postavil ho s otcom a to nikdy nespraví.
Pred vyše pol rokom som sa odsťahovala kvôli alkoholizmu muža a psychickému týraniu. Aj s dcérkou a bývam v podnájme.

Muž má oveľa nižšie náklady na bývanie - cca 300€ hypotéka plus energie dokopy/mesiac. Ja platím podnájom 520€ s energiami a už nestíham s platbami. Muž zarába tiež o cca 400€ viac.

Bude robiť problémy. Myslí si, že si nič nezaslúžim.

Nemôžem už ďalej platiť podnájom s mojím nízkym platom a k mužovi sa nenasťahujem naspäť. Rodinu nemám, nie som Slovenka.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade by som najskôr riešila dohodu s otcom ohľadom detí, aby Vás súd čím skôr rozviedol a až potom ste mohla riešiť vyporiadanie BSM.

S manželom v rámci vyporiadania BSM je najlepšie dohodnúť sa. V podobných prípadoch klienti väčšinou dospejú k tomu, že nehnuteľnosť zostane vo výlučnom vlastníctve jedného z manželov a druhý manžel je z tejto nehnuteľnosti vyplatený.

Nakoľko sama tvrdíte, že Váš manžel dom nepredám, prichádza teda do úvahy iba táto varianta, že Vás vyplatí.

V rámci mediácie mediátor osloví Vášho manžela a pozve ho na stretnutie. V prípade záujmu následne prebieha mediácia a ak sa strany dohodnú, mediátor vyberie nezávislého odborníka (znalca alebo realitnú kanceláriu), ktorý ohodnotí nehnuteľnosť. Na základe tejto stanovenej ceny sa v mediácii pokračuje a dohodnú sa podmienky vyplatenia.

V prípade záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk