Môže mať syn moje a aj partnerove priezvisko?

Zodpovedané
10. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som dať urobiť zmenu priezviska môjmu synovi. Syn má priezvisko po partnerovi, s ktorým sme sa krátko po jeho narodení rozišli. Syna vychovávam sama.

Chcem, aby mal aj moje priezvisko. Bývalý partner zmenu na čisto moje nikdy neodsúhlasí.

Je možné, aby mal syn ako stredné priezvisko aj moje priezvisko?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa zákona o menu a priezvisku č. 300/1993 Z.z. je možné, aby dieťa malo len jedno priezvisko a toto priezvisko je určené dohodu rodičov.

V prípade, že bývalý partner so zmenou priezviska Vášho spoločného dieťaťa nesúhlasí, vec je možné riešiť dvoma spôsobmi a to:
1) Mimosúdne - dohoda s otcom, ktorý bude so zmenou priezviska súhlasiť. V rámci mediácie som podobný prípad ako je ten Váš už riešila a po vysvetlení otcovi, aké komplikácie vznikajú matke s iným priezviskom uznal, že priezvisko dieťaťa povolí zmeniť.

2) Súdne - v prípade, že sa s otcom dieťaťa nedohodnete a on Vám súhlas na zmenu priezviska nedá, je nutné podať návrh na súd, ktorý nahradí súhlas otca dieťaťa k podaniu žiadosti o zmenu priezviska dieťaťa.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk