Máme striedavú starostlivosť o 12 ročnú dcéru. Môže otec dcére zakázať počas pobytu u neho kontakt s matkou?

Zodpovedané
6. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Po rozvode máme striedavú starostlivosť, ktorú sú presadil môj bývalý partner. Keď je naša 12 ročná dcéra u neho, tak mi občas volá. Píše mi každý deň. Bola zvyknutá všetky záležitosti riešiť so mnou, nie s otcom. Sťažovala sa, že jej otec s frajerkou chodia do mobilu a čítajú, čo tam má. Dosť ju to nahnevalo. Otec jej povedal, že si nepraje, aby sa so mnou kontaktovala, keď je u neho.

Môže otec takto dcére zakázať kontakt s matkou?

Ja jej v kontakte s otcom nebránim. Skôr ju upozorňujem, aby sa otcovi aj ozvala.

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka zákazu, právny nárok na takýto zákaz nevyplýva zo žiadneho právneho predpisu. Taktiež nevyplýva ani právo na kontakt s druhým rodičom, nakoľko sa to automaticky predpokladá.

Je to otázka dohody medzi rodičmi. Bohužiaľ, takúto situáciu riešim pomerne často pri striedavej starostlivosti. Je potrebné si uvedomiť, ako vníma komunikáciu Vašej dcéry s Vami jej otec.

V podobnom prípade ako je ten Váš som pomáhala uzatvoriť dohodu o komunikácii s deťmi, kde sa rodičia dohodli, ako často a kedy bude druhý rodič komunikovať s dieťaťom.

Ak komunikácie medzi Vami a otcom Vašej dcéry viazne, skúste osloviť mediátora, ktorý sa špecializuje na rodinné právo.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk