Mám nárok na spätné výživné?

Zodpovedané
14. sep 2020

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom výživného. S bývalým priateľom nežijem.

Mám nárok na spätné výživné?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša otázka je pomerne všeobecná a preto Vám neviem relevantne odpovedať.

Všeobecne, zákon o rodine v ust. § 77 ustanovuje, že výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa. Výživné sa spravidla určuje odo dňa podania návrhu na súd. Dôvody osobitného zreteľa zákon bližšie neuvádza, ale najčastejšie z praxe ide o dlhodobý zdravotný stav dieťaťa alebo rodiča poskytujúceho nepretržitú starostlivosť o dieťa, fyzické týranie. Ide teda len o vážné dôvody. To, že s priateľom nežijete, vážnym dôvodom nie je.

Preto by som Vám odporúčala buď podať čo najskôr návrh na určenie vyživovacej povinnosti k maloletému dieťaťu čo najskôr alebo osloviť mediátora a pokúsiť sa s bývalým priateľom na výživnom dohodnúť.

V prípade takejto dohody je možné riešiť aj spätné výživné, ak priateľ bude súhlasiť. Následne sa takáto dohoda schvaľuje u súdu.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk