Aký je postup, keď chcem žiadať o výživné?

Zodpovedané
18. aug 2020

Dobrý deň,

mám 19 rokov a som matka ročného dievčatka. S bývalým priateľom nie som od doby, čo som zistila, že som tehotná. Chcem, aby mi platil na dcérku.

Čo mám robiť?

Aký je postup?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte 2 možnosti a to: Mimosúdna dohoda schválená súdom alebo návrh na súd.

Predpokladám, že nemáte upravený ani zverenie dieťaťa a styk otca s dcérkou.

Čo sa týka súdu - je potrebné podať návrh na súd, kde upravíte otázky ako sú komu bude dcérka zverená, ako bude upravený styk s otcom a výšku výživného ktorú navrhujete. Môžete výživné žiadať aj spätne od narodenia dcérky. K tomu je potrebné doložiť Váš príjem, majetkové pomery, výdavky dcérky.

V rámci mimosúdnej dohody Vám s celou vecou vie pomôcť mediátor. Osloví otca Vašej dcérky a vysvetlí mu rozdiel medzi súdnym konaním a mediáciou. Následne si môže dohodnúť s ním aj s Vami osobné stretnutie, kde prekonzultujete otázky týkajúce sa Vašej dcérky.

Ak by ste sa s otcom dcérky nechcela stretnúť, je možné viesť aj oddelenú mediáciu, kde mediátor je aj v postavení sprostredkovateľa. Následne mediátor spíše dohodu, ktorú obe strany podpíšete a predložíte súdu na schválenie.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk