Ako sa dostaneme k nábytku, ktorý je v dome s novým majiteľom?

Zodpovedané
8. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu. Bývali sme v rodinnom dome s polyfunkčnými priestormi, kde sme podnikali v prenájme. Majiteľ sa rozhodol dom predať a tak sme sa museli odsťahovať. Ešte tam ostal nábytok, ktorý sme nestihli odviesť. Majiteľ dal nové zámky na dvere, tak sa tam už nedostaneme. Vraj to máme riešiť s novým majiteľom.

Môže nám zamedziť dostať sa k nášmu majetku v jeho dome?

Môže ho on sám vyhodiť z domu na ulicu?

Jedná sa o skrine a zariadenie obchodu.

Ako máme reagovať, aby sme neporušil zákon?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka Vašich otázok, tie sú smerované skôr na právnu poradňu.

Tento Váš spor je možný riešiť samozrejme súdne alebo pokúsiť sa s bývalým prenajímateľom rozumne dohodnúť. V prípade oslovenia mediátora, ten odošle výzvu na mediačné konanie prenajímateľovi a pozve ho na informačné stretnutie ohľadne princípov a pravidiel mediácie.

Následne, ak by prenajímateľ súhlasil s pokusom o dohodu, uzatvoríte Dohodu o začatí mediácie. Týmto je mediácia podľa zákona oficiálne začatá. Následne sa s pomocou mediátora pokúsite nájsť riešenie tak, aby boli spokojné obe strany.

Poskytli ste mi veľmi málo informácií a neviem, čo obsahovala nájomná zmluva, resp. či existuje nejaký predávací protokol atď.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk