Ako môžem vymáhať dlh voči známemu?

Zodpovedané
27. aug 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému.

Pred 10 rokmi som pomohla známemu s pôžičkou, ktorú som si zobrala ja a aj splácam. Splácal mi mesačne a niekedy vynechal splátku. Máme spísané uznanie dlhu právničkou a riadne je to ním podpísané.

Momentálne som na rodičovskom príspevku a prestal mi platiť. Rozviedol sa a vraj musí platiť výživné a mne mu nevychádza. Napísal mi to cca 2 mesiace dozadu. Odvtedy nekomunikuje, neodpovedá na maily.

Problém je v tom, že keď som s manželom brala hypotéku, navýšila som ju o ten jeho dlh. Bolo to po spísaní uznania dlhu.

Je to uznanie aj naďalej platné?

Nie je v tom problém, že je už v inej banke resp. pod iným úrokom?

Môžem s tým uspieť, aj keď v tom uznaní nie je uvedená žiadna úroková sadzba?

Ďakujem

Dobrý deň,

uznanie dlhu je platné, nakoľko podľa Vami poskytnutých informácií, by nemalo naväzovať na žiadny iný dlh.

Je možné sa s dlžníkom skúsiť dohodnúť, poprípade osloviť mediátora, ktorý ho kontaktujte a pokúsi sa o dohodu. V prípade, že ani to nepomôže a máte platný právny titul, je možné podať návrh na vydanie platobného rozkazu a následne dlžnú sumu exekuovať.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk