Ako dosiahnem, aby mi súd dal syna do opatrovníctva?

Zodpovedané
11. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. S otcom 4,5 ročného dieťaťa žijem v jednej domácnosti, ale chcem sa odsťahovať. Vzťah medzi ním a mnou je dlhodobo nenapraviteľný.

So synom som na predĺženej rodičovskej dovolenke do konca februára 2020. Popritom pracujem na 4 hodiny a syn chodí od septembra do škôlky. Je tam celý deň.

Ako dosiahnem, aby mi súd dal syna do opatrovníctva?

Mohla by som ísť k rodičom a tí by mi pomohli. Ale ja chcem ostať v Bratislave a syna netrhať od otca, keďže sa majú radi. Chcem si nájsť podnájom blízko škôlky. Som ochotná sa s partnerom o všetkom dohodnúť. On však hovorí, že keď súd dá syna do opatrovníctva mne, tak od tej chvíle nás nebude poznať ani jedného.

Som v koncoch a najradšej by som hneď odišla. Partnerovi platím mesačne 200 eur za podnájom, keďže byt je jeho.

Ako mám postupovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade by som odporúčala navštíviť mediátora, ktorý osloví Vášho partnera.

V rámci mediácie nastavíte celý "postup" Vášho rozchodu a nastavíte hlavne pravidlá pre starostlivosť o Vášho syna (od vyzdvihnutia, stretávania, výživného, nákup oblečenia, liekov, atď.).

Do úvahy prichádza aj striedavá starostlivosť, kde vie mediácia stanoviť až detailné podmienky jej fungovania.

Upozorňujem však, že v prípade striedavej starostlivosti je nutné, aby rodičia dieťaťa vedeli spolu komunikovať aspoň na elementárnej úrovni.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk