Túžim plne a bez problémov dojčiť. Ako na to?

Zodpovedané
14. mar 2023

Dobrý deň,

pred rokom na predpôrodnom kurze nám okrem iného k dojčeniu povedali, že pokiaľ mama a starká nemali dosť mlieka, treba s tým tiež počítať. Vraj jednoducho gény na činnosť mliečnych žliaz sa dedia. Táto myšlienka sa mi nepáčila, pretože zobrazovala našu rodinu a moja túžba bola dojčiť. Jednoducho som chcela plne dojčiť a dojčiť čo najdlhšie.

V pôrodnici mi pani sestričky po sekcii na druhý deň poradili používanie klobúčika. Vraj bez toho to moje bradavky nedajú.

Syn sa narodil veľký, bol preto mega hladoš. Už v prvých dňoch som bola nútená prikrmovať. Mlieka som mala naozaj málo a on plakal od hladu ako divý.

Ja som sa vyberane stravovala, pila hroznové šťavy, bylinky na tvorbu mlieka, čaje a podobné produkty. Teda okrem homeopatie, lebo tú nepodporujem. Tiež som si malého poctivo prikladala. A nič z toho.

Čo ma teraz spätne zaráža je fakt, že mlieka som veľa nemala, no na vnútorné zápaly (abcesy) ho bolo akosi požehnane. Snažila som sa ho v sprche odstraňovať i prostredníctvom odsávačky. Asi som sa mala snažiť viac. Abcesy sú strašná bolesť, plus vysoké horúčky k tomu so zimnicou.

Pri prvom zápale som mala siahnuť po ATB a nielen každé 4 hodiny si dávať Paralen.

Časom sa syn naučil ťahať aj bez klobúčika, no už veľmi nemal čo. Mamina mi v tom období povedala, že dokedy chcem mlieko takto naháňať. Že proste tá, ktorá má predpoklady na dojčenie nemusí celý deň jesť a piť a mlieka má dosť. Toto bolo naozaj také trápenie. Prvé necelé 3 mesiace som ho dojčila a aj prikrmovala UM. Nešlo to bez toho. Moje prsia boli skoro stále mäkké a prázdne.

Dajú sa tieto gény "obísť"?

Tak, aby som mohla plnohodnotne dojčiť bez bolestných vnútorných zápalov.

Je nutné si zo začiatku mlieko odsávať odsávačkou?

Bolo mi to veľmi nepríjemné. Momentálne som znovu tehotná a chcem, aby som dojčila na jednotku.

Ďakujem

Dobrý deň,

obávam sa, že sa u Vás zišlo veľa zlých informácií a neodborných odporúčaní.

1) Schopnosť alebo neschopnosť dojčiť sa naozaj nededí. Môžeme však mať "pod kožou" vzorce správania v rodine, prístup k bábätku a rôzne zabehnuté stereotypy. Tie si následne úplne podvedome od malička vštepujeme a potom opakujeme vo chvíli, keď sme v danej situácii. Naše mamičky spravidla nedojčili, resp. dojčili len veľmi krátko. Bábätká im nosili v 3-hodinových intervaloch. Dojčili 10 minút z každého prsníka a dosť. Veľmi skoro bol ponúknutý Feminar a potom Sunar. Všetko z rúk odborníka - lekára. Aj odporúčaná starostlivosť o bábätko bola iná - riadené vyplakávanie, bez možnosti spoločného spania, strach z „rozmaznania prílišným správaním, nosením“. To všetko dohromady dojčeniu príliš neprispievalo.

2) Klobúčiky – majú svoj zmysel vo chvíli, keď sa bábo naozaj dlhodobo nedokáže prisať. Pokiaľ to cez klobúčik zvládne, odporúčam dojčiť cez klobúčiky a zároveň neustále skúšať prikladať aj bez nich. Každé bábätko to nakoniec zvládne. Každé len potrebuje iný počet pokusov. Niektoré to dá až o 3 mesiace, iné po pár dňoch. Všetky bradavky sú na dojčenie dobré (inak by ich príroda jednoducho nevytvorila). Sama ste videli, že to po čase syn tiež zvládol bez klobúčikov. Dojčenie cez klobúčiky je pre bábätko náročnejšie. Brzdí laktáciu a bariéra medzi ústami bábätka a kožou dvorca a bradavky často spôsobuje nedostatočnú tvorbu mlieka.

3) Mäkké prsia neznamenajú problém. Sú mamičky, ktoré cítia nalievanie, ale mnohé ženy tento pocit nemajú. U Vás prebehla prvotná laktácia (abscesy - zrejme myslíte retencia - zatvrdliny v prsiach či veľmi tvrdé prsia). Tie sú znakom práce hormónov a mliečnych žliaz. Odporúča sa prsia vždy nahriať a potom ručne či odsávačkou do úľavy (nie viac) odsať. Potom môžete ešte chladiť. Ak sa pridá teplota, pokračovať rovnaký postup, pridať Paralen/Ibalgin. Ak trvá viac ako 2 dni - antibiotiká.

4) Výživa, homeopatiká, doplnky stravy, pitný režim – to je fajn. Ale pre to, aby ste mali dostatok mlieka a laktácia sa rozbiehala, tak najdôležitejší je neustály kontakt s bábätkom v prvých hodinách a dňoch po pôrode. Ideálne koža na kožu, dojčiť a dojčiť, pokojne 12x alebo 15x denne. Nechať si nahé bábätko na sebe a dať mu priestor sa dojčiť ako potrebuje. Nonstop dojčenie v pôrodnici často nejde, bábätká musia byť v postieľkach v zavinovačke. V pôrodnici teda skúste jednoducho čo najčastejšie dojčiť, vždy bez zavinovačky.

5) Ak takto prirodzene dojčíte (pozri bod 4), odsávať nemusíte.
Gény neobídete. Ste zdravá, dobre živená stredoeurópanka a prevažná väčšina žien dokáže plne dojčiť svoje dieťa. To, že to tak v praxi nie je, to je často len dôsledok vyššie uvedených omylov, chybných rád, nesprávnych odporúčaní a pod.

Veľmi Vám držím palce. Skúste sa pozrieť v okolí po dobrej LP, s ktorou by ste mohli byť v kontakte ihneď po pôrode a v prvých dňoch doma. Zoznam je napr. na www.mamila.sk.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová