Tandemovo dojčím a strácam mlieko. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
28. sep 2021

Dobrý deň,

strácam mlieko. Beriem Senovku aj Benedikt, ale mlieka je stále menej a menej. Mám dvojmesačné dieťa a 2,5 ročného chlapčeka. Doteraz som ich tandemovo kojila. Začala som strácať mlieko asi v dôsledku únavy.

Bábätko sa neprisáva veľmi dobre a riešila som to s laktačnou poradkyňou. Tá navrhovala prestrihnúť uzdičku. To sme urobili, ale nepomohlo to. Dokrmujem ho odstriekaným mliekom cez cievku, ale aj tak začína odmietať dojčenie. Vypije len minimálne množstvo, rozplače sa a už sa odmieta prisať.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

to je veľmi zvláštne. Osobne nie som zástanca strihanie uzdiček za každú cenu. V praxi som sa s naozaj krátkou uzdičkou, ktorá by dojčenie obmedzovala stretla len výnimočne. Naopak zásah je to zlovestný a často zbytočný.

Je tiež zvláštne, že bábätko odmieta piť aj s cievkou. Cievka je len ďalší zdroj mlieka - ďalší mliekovod.

Ak bábätko nesaje kvôli nedostatku mlieka, cievka tento problém spravidla vyrieši - konečne to tečie, bábätko intenzívne saje.

Pri tandemovom dojčení problém s nedostatkom mlieka nebýva. Prsia sú rozbehnuté ešte pôvodným dojčením a teraz sa len pridá ďalší stravník. Únava ako taká tiež nebýva dôvodom straty mlieka (mamičky sú unavené veľmi často a veľmi výrazne).

Ak nezabúdate na stravu a pitný režim, nemyslím, že by to bol dôvod ťažkostí.
Obávam sa, že tento problém neviem vyriešiť touto cestou. Musím odporučiť konzultáciu s LP osobne.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová