Sú takéto zmeny na prsníku v poriadku?

Zodpovedané
11. apr 2023

Dobrý deň,

momentálne dojčím svoju 11-mesačnú dcérku a mám zmeny na prsníku.

Sú tieto zmeny v norme?

Môže ísť už o problém?

Pre upresnenie, dojčím už len z jedného prsníka. Druhý mi dlhodobo odmietala, čiže to ani vizuálne nemôžem s druhým prsníkom porovnať. Ten je v poriadku, bez zmien.

Ten, z ktorého dojčím, je samozrejme väčší a zo spodnej časti mám permanentne ružovú pokožku s niečím, čo vyzerá ako strie. Ďalej sa mi okolo bradavky vytvorili červené vyrážky. Nie nahnisané, skôr také suchšie červené vystúpené miesta.

Dojčím plne na požiadanie.

Je to prosím „opotrebovaním” prsníka?

Je potrebné vyhľadať lekára?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

laktácia a zdurenie mliečnych žliaz, rýchle zväčšenie pŕs a ďalšie činnosti spojené s dojčením môžu vyvolať zmenu tvaru i veľkosti pŕs, plus aj kožné zmeny.

Môžu sa objaviť strie - popraskanie vrchnej časti kože ako na tehotenskom brušku. Koža je ako keby premodralá, presvitajú cievy. Aj koža bradaviek sa môže meniť. Občas sa objaví mechanické poškodenie (vplyvom silného sania, vplyvom vlhkého prostredia a pod), rôzne vyrážky, lišaj, atopický exém. Ak to nie je bolestivé, svrbivé či inak obťažujúce, je to zrejme v poriadku.

Ak však máte akékoľvek pochybnosti, rozhodne sa obráťte na odborníka. V tomto prípade skôr dermatológa.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová