Sú problémy s dojčením spôsobené tým, že som podstúpila operáciu prsníkov?

Zodpovedané
21. jún 2023

Dobrý deň,

aktuálne čakám moje druhé bábätko a začínam sa zamýšľať nad dojčením. Pri prvom dieťati som si prešla veľmi náročným obdobím, čo sa týka dojčenia.

Prvým problémom boli moje vpáčené bradavky. Všetci ma od začiatku upokojovali, že to je úplne riešiteľný problém a bola som oboznámená so všetkými spôsobmi riešenia. Avšak syn nie a nie prisať, tak som začala s odsávaním. Nikdy sa mi nepodarilo odsať ani pol deci mliečka. Bola som z toho smutná, tak som kontaktovala laktačnú poradkyňu z Mamily. Bola úplne úžasná. Mala so mnou trpezlivosť a ja som sa vďaka tomu upokojila a postupovala podľa jej rád. Trvalo to cca dva mesiace. Nanešťastie bez úspechu. Nemala som silu pokračovať a vzdala som to.

V tom strese som si vtedy nespomenula, že som ako 18-ročná absolvovala operáciu na zmenšenie prsníkov. Pamätám si, že mi vtedy lekár povedal, že mi vzali prevažne žľazy.

Dá sa nejako zistiť, či je toto dôvod mojich problémov s dojčením?

Ak áno, nerada by som si tým obdobím prešla ešte raz a bez výsledku. Ak nie, samozrejme, že rada spravím maximum pre to, aby som moje bábätko dojčila.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

to je veľmi ťažké povedať. Môžete ísť na sono a zistiť stav mliečnych žliaz. Aký rozsiahly bol zákrok a čo všetko ovplyvnil, takto nemôžem zistiť.

Vpadnuté bradavky naozaj nemusia byť problém, ale môžu dojčenie komplikovať. So správnou starostlivosťou a trpezlivosťou sa väčšina detičiek dokáže časom dojčiť aj v prípade vpadnutých bradaviek.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová