Spôsobím dieťaťu traumu, keď ho odstavím zo dňa na deň?

Zodpovedané
2. sep 2024

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/laktacn...

Chcela som obmedziť nočné dojčenie, dcérka je dojčená na požiadanie. Začala som ju odstavovať cez deň. 2 dni som ju nasmerovala na iné veci, odišli sme z domu na výlet, aby zabudla na prsník.

Dcéra si však dojčenie dobieha v noci. Nonstop je na mne zavesená, drží prsník v ústach a nemôžem sa ani pohnúť. Takto to veru nepôjde. Ja s ňou nevládzem a už mi to vadí.

Môžem jej spôsobiť traumu, keď ju odstavím zo dňa na deň?

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčenie starších detí je o dohode. Deti neoklamete tým, že dojčenie nahradíte výletom. Dojčenie je láska, istota, pohoda, vzťah a porozumenie. Je to pre dieťa skoro celý svet, ktorý postupne nahrádza inými vecami. Vaša dcéra ho evidentne doteraz potrebuje a náhrada zďaleka neposkytuje to, čo dojčenie.

Nie je nič zlé na tom, že nechcete dojčiť v noci a chcete časté dojčenie riešiť. Je to úplne pochopiteľné a v poriadku, ale odporúčam dcéru neklamať. Povedzte, ako to je, že dojčiť nechcete (máte na to právo). Nenahradzujte dojčenie, ale skúste ho o chvíľu odložiť. Dojčiť skrátka až vtedy, keď vy obe budete chcieť a môcť. Dojčenie až po dohode a odsúhlasení oboch strán. Dojčenie môže dostať pravidlá - napr. dojčíme len doma.

Pokiaľ uvažujete o odstavení zo dňa na deň, musíte byť predovšetkým vy sama rozhodnutá a presvedčená, že to tak chcete. Najhoršie, čo môžete urobiť, je odstaviť a po 2 dňoch nevydržať a opäť začať. Urobíte tým v hlavne dieťatka úplný chaos. Či spôsobíte traumu neviem odpovedať. Príjemné to nebude, ale záťažových situácií zažije Váš drobček v živote ešte veľa a bude sa s nimi musieť vyrovnať. Tak to jednoducho je, to je život.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová