Som po šestonedelí a zvažujem, že začnem dojčiť. Môže sa nástupom laktácie spustiť depresia?

Zodpovedané
3. jún 2022

Dobrý deň,

som 6 týždňov po pôrode a týždeň po pôrode som musela zastaviť laktáciu kvôli popôrodnej depresii (laktačnej psychóze). Boli tam aj iné problémy ako ragády, ploché bradavky, zápal prsníka.

Teraz uvažujem, či sa nepokúsiť o obnovu dojčenia. Trápi ma, že nedojčím.

Myslíte, že aj teraz po šestonedelí by sa s nástupom laktácie mohla opäť spustiť depresia?

Nechcem opäť zažívať to, čo som prežívala predtým.

Ďakujem

Dobrý deň,

obávam sa, že to nie je možné odhadnúť. Je to veľmi individuálne. Záleží, ako veľmi je pre Vás aktuálne nedojčenie frustrujúce a ako veľmi aby Vás zasiahlo, keby sa opätovné dojčenie nezadarilo.

Popôrodné obdobie je veľmi fyzicky aj psychicky náročné. Teraz verím, že ste sa s bábätkom už zžil a starostlivosť oň zvládate. Rozdojčiť sa stále môžete (šanca je až do 3. mesiaca aj dlhšie).

Skúsila by som to na pohodu. Jednoducho začať prikladať. Buď sa podarí alebo nie. A nie je to koniec sveta. Pokiaľ sa bábätko prisaje, môžete skúsiť podať dokrm suplementorom alebo cievkou priamo pri prsníku a tak sa postupne rozdojčiť. Viď www.mamila.sk

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová