Prestala som dojčiť a odsávať si mlieko. Zastaví sa mi tvorba sama od seba?

Zodpovedané
2. máj 2023

Dobrý deň,

po narodení dcéry som skúšala dojčiť. Aj sa mi mliečko trošku spustilo, ale dcérka bola vždy nervózna na prsníku. Preto sme ostali len pri umelom mlieku.

Čo sa stane s mliekom v prsníkoch, keď si ho už neodsávam?

Prestane sa samovoľne tvoriť?

Môže mi neodsávanie uškodiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ nedojčíte, tvorba mlieka sa utlmí a potom sa zastaví.

Odsávať sa odporúča len vtedy, ak cítite nalievanie pŕs, prsia tvrdnú, cítite v nich zatrvdliny. Potom odsajte, alebo odstriekajte ručne ale len do úľavy. Odsaté mlieko môžete dať bábätku.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová