Prečo odsajem tak málo materského mlieka?

Zodpovedané
17. júl 2024

Dobrý deň,

mám 4-mesačné dieťa. Mliečko som si odsávala a pekne mi vždy išlo odsať z oboch prsníkov. Mesiac som teraz neodsávala a posledných pár dní skúšam. Odsávam tak 30 minút a odsajem sotva 10 ml. Predtým som odsala za 5 - 10 minút 150 ml. Skúšam teplú sprchu, obklady, napiť sa teplej vody. Vody pijem dosť a nič nezaberá.

Pomohli by ste mi?

Zásoba mliečka v mrazáku sa mi míňa a občas potrebujem syna nechať mužovi a ísť k lekárom.

Ďakujem

Dobrý deň,

je to úplne normálne. Po niekoľkých mesiacoch sa už mlieko netvorí toľko „do zásoby“, ale tvorí sa až pri dojčení. Dojčenie a odsávanie sú dve úplne odlišné činnosti.

Veľa mamičiek plne dojčí a bábo krásne prospieva, ale odsávačkou neodsajú skoro nič. Neodporúčam ani nejako intenzívne odsávať. Môže to narušiť prirodzenú tvorbu mlieka a ani prílišná stimulácia nadvýroba nie je pre prirodzené dojčenie ideálna.

Ak nebude iné cesty a zásoby dôjdu, nezostane, než siahnuť po UM. Rizikom pre dojčenie nie je UM ako také, ale skôr spôsob, ktorým je podávané - fľaštičkou. Tá, ak sa používa často, môže komplikovať dojčenie.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová