Prečo 4-mesačná dcérka začala počas dojčenia štrajkovať?

Zodpovedané
17. sep 2024

Dobrý deň,

dcérka bude mať 4 mesiace a stále ju dojčím. Posledné 2 týždne je dojčenie boj. Keď ju priložím k prsníku, tak pije v kľude len 2 - 4 minútky. Potom začne buď plakať, alebo sa sústavne odtrháva a prisáva a nepije. V takomto prípade skúsim vymeniť prsník. Buď je to také isté, alebo sa vôbec neprisaje. Dojčenie dokopy trvá cca 4 - 8 minút a potom už bez šance. Mlieko si odchytávam počas dojčenia do kolektora a užívam aj Senovku s Benediktom.

Čím to môže byť spôsobené, že zrazu začala takto štrajkovať?

Doteraz vždy pekne papala. Už začínam byť z toho zúfalá a bojím sa, aby nezačala chudnúť.

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete, že ako často dojčíte, ani ako často dojčíte v noci, či ste striedali prsia počas dojčenia aj skôr, či cumlíkujete...

Dojčite tak často a tak dlho, kým bábo chce. Striedajte prsia hneď akonáhle vidíte, že sa bábo začína ošívať a pokojne vystriedajte aj niekoľkokrát za dojčenie. Striedajte aj polohu. Veľmi odporúčam v tomto prípade saciu polohu - viď www.mamila.sk. Nechajte bábo dojčiť sa ako chce samo.

Buďte trpezlivá, mlieko máte, len to už nejde tak ľahko ako predtým. Po 3. mesiaci sa MM už netvorí toľko „do zásoby“ ale skôr až v priebehu dojčenia. Nie je to teda taký silný tok a bábo sa samozrejme môže hnevať. Takýmto rýchlym nakopnutím laktácie môže byť niekoľko nocí spanie s bábätkom a častého dojčenia v noci. Než sa všetko lepšie skúste nedudlíkovať a byť čo najviac v kontakte s bábätkom.

Strážte pocikané plienky (min. 6 plienok/24 hodín) a samozrejme aj váhový prírastok. Keď si nebudete istá, nechajte si bábätko prevážiť.

A každopádne pokoj. Takéto "krízy" počas dojčenia bývajú a väčšinou samy odídu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová