Prechádzame laktačnou krízou?

Zodpovedané
Dnes o 11:09

Dobrý deň,

plne dojčená dcérka má 3 mesiace. Pred týždňom vážila 6300 g, dnes mala úbytok na váhe 200 g.

V poslednej dobe sa mi zdá, že málo papá.

Je pravda, že v troch mesiacoch zvyknú mať mamičky krízu ohľadom tvorby mlieka?

Doteraz nebol problém s dojčením a doktor hovoril, že priberá ukážkovo. Začala som brať Senovku aj Benedikt.

Je ten úbytok problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

úbytok na váhe môže značiť veľa, aj preto sa predovšetkým váha na pravidelných prehliadkach tak starostlivo stráži. Môže dôjsť k dočasnej stagnácii. Úbytok je dôvod na spozornenie a zhodnotenie dojčenia, prípadne nejakým zmenám, aby nedošlo k predčasnému odstaveniu.

Ako minimálny týždenný váhový prírastok je možné brať cca 100 g, ale je to hraničné. Záleží však vždy na celkovom vývoji bábätka – dĺžka, obvod hlavičky a pod. Rozhodne nie je potrebné zatiaľ panikáriť, ale zhodnotiť dojčenie. Nepíšete to najdôležitejšie - ako často dojčíte, ako dojčenie vyzerá, ako často v noci, ako je dievčatko spokojné, ciká, kaká dostatočne?

V 3 mesiacoch dochádza často k tzv. rastovému špurtu, kedy bábätko veľmi rýchlo veľmi vyrastie. K úbytku aj tak ale nedojte, pretože mimi chce dojčiť oveľa častejšie ako predtým. Odporúčam dojčiť na požiadanie, nedávať cumlík a namiesto toho dojčiť. Veľa dojčiť v noci. Niekedy pomôže dojčiť pár nocí, spať s bábätkom v posteli a striedať prsia niekoľkokrát za jedno dojčenie. Môžete vyskúšať saciu polohu - www.mamila.sk.

Pokiaľ by váha ďalej klesala, môže Vám byť odporučený dokrm UM, potom odporúčam cievkou priamo pri dojčení, kedy môžete takto dokrmovať len dočasne a opäť sa vrátiť k plnému dojčeniu. Fľaštička by veľmi pravdepodobne viedla časom k odstaveniu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová