Pravý prsník sa mi nalieva viac ako pravý. Je to kvôli dojčeniu?

Zodpovedané
17. mar 2020

Dobrý deň,

mám takmer trojtýždňovú prvorodenú dcérku, ktorá je plne dojčená. Je v poriadku, ale mám pocit, že sa mi pravý prsník nalieva o niečo viac ako ľavý.

Môže byť jeden z prsníkov väčší kvôli dojčeniu?

A ak áno, je to iba dočasné?

Pri dojčení z tohto prsníka pociťujem (niekedy viac intenzívne a niekedy menej) nepríjemný tlak, alebo ťahanie. Ide o takú akoby tlmenú bolesť až od podpazušia k bradavke. Podobne v okolí hrudnej kosti (pripisujem si to ťahom drobca pri saní, keď potom mliečko pije bolesť sa stráca) avšak pri kojení z ľavého prsníka tieto "nepríjemnosti" nemám.

Prsia si masírujem aj niekoľkokrát za deň a aj po dojčení. Po vypití sú mäkké. Odstriekavam si prebytočné mliečko ak ide (vždy skúšam). Prsníky mám príjemne teplé a snažím sa vyhýbať chladu a prievanu.

Nemám žiadne hrudky a ani hrčky ani v jednom. Dávam si pozor na správne prisatie. Podľa odporúčania pediatričky papáme na požiadanie a bábo nechávam na prsníku dokým samo nepustí.

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

prsia teraz veľmi intenzívne pracujú. Je skvelé, že dojčíte na požiadanie a že sa dojčenie dobre rozbieha.

Je možné, že intenzívnym saním došlo v prsníku k nejakému pomliaždeniu. Prsia nahrievajte, masírujte. Po dojčení nie je potrebné odsávať, ak necítite nepríjemný tlak.

Ak by sa bolesť nezlepšila, alebo sa stupňovala, odporúčam navštíviť gynekológa.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová