Po anestéze nebudem môcť 48 hodín dojčiť. Ako sa pripraviť, aby sa dieťa nezabudlo prisávať?

Zodpovedané
14. okt 2024

Dobrý deň,

čoskoro ma čaká operácia, ktorú už nemôžem odložiť. Mám 6-mesačné výlučne dojčené bábätko. Nemôžem dojčiť 48 hodín. Obávam sa, že prvé hodiny (operácia + čas na prebratie) ma pripravia o mlieko, prípadne spôsobia zápal prsníka, keďže nebudem môcť ani odsávať.

Čo by som mohla urobiť, aby sme mohli v dojčení pokračovať ako doteraz?

Je možné, že dieťa za 2 dni zabudne ako sa má prisať?

Je to operácia v dutine brušnej, čiže nebude ani bonding, väčší fyzický kontakt a ani následné spoločné spanie.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak myslíte, že nemôžete dojčiť kvôli narkóze, tak opak je pravdou. Dojčiť môžete.

Pokiaľ dojčenie nepôjde z iných dôvodov - nemožnosť mať vlastnú izbu, alebo aspoň doniesť bábätko na dojčenie po zákroku, potom nezostáva nič iné ako dokrmovať. A ideálne inak ako fľaštičkou (cievkou po prste, kalíškom, lyžičkou a pod.

Odsávať však bude treba určite, je potrebné dohovoriť sa s personálom. Ani nie tak kvôli udržaniu laktácie (aj keď aj to je dôležité), ale skôr z dôvodu možného zápalu prsníka, ktorý by mohol výrazne skomplikovať pooperačnú rekonvalescenciu. Personál by to mal vedieť a je aj v ich záujme, aby ste sa zotavila rýchlo a bez problémov. Odsávať cca po 3 hodinách aspoň do úľavy, prípade cca 10 - 15 minút aj viackrát.

Nebojte sa, 2 dni by nemali byť problém. Určite to zvládnete.

Veľmi držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová