Ovplyvňuje systémový lupus laktáciu?

Zodpovedané
6. aug 2024

Dobrý deň,

mám systémový lupus.

Môže táto choroba ovplyvňovať tvorbu mlieka a dojčenie?

Liečbu momentálne neberiem (lekári sú informovaní). Nikto mi nevedel povedať, či lieky prechádzajú do mlieka.

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, nemôžem odpovedať. Ide o pomerne vzácne ochorenie z kategórie tých vážnejších a je úplne zásadné, aká liečba by bola nasadená. Dojčenie je možné aj s kortikoidmi (napr. Prednison).

Čo sa týka vplyvu na laktáciu, ani tu nie sú informácie konkrétne. Ide o závažné ochorenie, takže vplyv na laktáciu mať môže. Dojčenie je však malý zázrak a môžem povedať, že som bola svedkami úplne nepredvídateľných situácií, keď napriek všetkým negatívnym očakávaniam išlo dojčenie bez ťažkostí.

Dôležité je tiež zdôrazniť, aby mamička aj bábätko boli v poriadku, aby dojčenie neprebiehalo na úkor zdravia mamičky.

Dúfam, že sa Vám podarí v spolupráci s lekármi nájsť pre všetky strany výhodný kompromis.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová